Večja zmogljivost, lažja uporabaOlympus z E-420 dokazuje, da lahko prednosti visoko zmogljive D-SLR fotografije izkoristijo prav vsi. Čeprav je novi model E-sistema še zmogljivejši od svojega predhodnika, se ponaša z neverjetno prijaznostjo do uporabnika. Zaradi izjemno kompaktne oblike in nizke teže ga je mogoče vzeti s seboj kamorkoli. Visoko kakovostne fotografije so vsakemu fotografu dobesedno na dosegu roke, ne glede na izkušnje. 28 tematskih programov ter možnost samodejnega, polavtomatskega ali pa povsem ročnega upravljanja zagotavlja veliko vsestranskost, hkrati pa ohranja enostavnost uporabe in značilne odlike D-SLR tehnologije.
Zmogljivo 10,0-megapikselno Live MOS svetlobno tipalo prinaša obilo ločljivosti za kristalno jasne in detajlne posnetke. Dodatno podporo nudi tudi vgrajeni slikovni procesor TruePic III, ki omogoča uporabo tehnologije za uravnavanje senc (SAT). Procesor zagotavlja izjemno realistične posnetke ter obenem zmanjšuje šum in povečuje hitrost obdelave. Na voljo je še hitro neprekinjeno zaporedno fotografiranje s hitrostjo do 3,5 posnetkov na sekundo v polni ločljivosti, v predpomnilniku pa je dovolj prostora za osem RAW posnetkov.
Za najvišjo stopnjo zaščite pred prahom skrbi Olympusov lastni ultrazvočni protiprašni filter, ki je kot svetovno vodilna rešitev za protiprašno zaščito svetlobnih tipal postal že stalnica E-sistema.
Povsem intuitiven
E-420 vključuje tudi najnaprednejše funkcije v naravni tok dela, zato praktično vsakdo lahko dosega vrhunske posnetke. S pomočjo neprekinjenega prikaza žive slike na 6,9 cm velikem hiper-kristalnem II LCD, ki prikazuje 100-% zorno polje svetlobnega tipala, lahko uporabniki z lahkoto poiščejo pravo kompozicijo posnetka. Za lažje uravnavanje osvetlitve, temperature beline, gradacije in barv posnetka si lahko učinek različnih nastavitev vsega naštetega prav tako sproti ogledajo na LCD. Poleg tega je možen profesionalni predogled globinske ostrine, pa tudi delovanja tehnologije za zaznavo obraza in uravnavanje senc. Med iskanjem kompozicije je motiv na LCD mogoče 7 x ali 10 x povečati. Tako je ročno ostrenje pri npr. makro fotografiranju bistveno lažje in natančnejše.
Za čim večjo prijaznost do uporabnika je izboljšano tudi samodejno ostrenje. Poleg sistema za samodejno ostrenje s pomočjo faznih razlik ima E-420 tudi sistem za samodejno ostrenje s pomočjo kontrasta**. Ta omogoča priročnejšo izostritev motivov, saj se za opravljanje meritev zrcalu ni potrebno odmikati v stranski položaj. Bistvena prednost kontrastnega samodejnega ostrenja pa je za fotografe v tem, da si lahko sedaj izostrenost motiva s pomočjo žive slike takoj ogledajo na LCD.
Vgrajena bliskavica dodatno zvišuje prilagodljivost fotoaparata, še bolj pa možnost upravljanja do treh skupin brezžičnih bliskavic. Z uporabo Olympusovih bliskavic FL-36R in FL-50 R namreč lahko vzpostavimo številne svetlobne kombinacije in z njimi upravljamo na daljavo, kar bistveno poveča najrazličnejše možnosti osvetljevanja. Z razponom občutljivosti svetlobnega tipala od ISO 100 do 1600 ostaja E-420 zanesljiv spremljevalec tudi v slabših svetlobnih pogojih ter vedno, ko bliskavice ne moremo ali ne želimo uporabiti.
E-420 je opremljen z menijem v 38 jezikih, tudi slovenskem, zato je neglede na materni jezik uporabnika enostavna uporaba zagotovljena. Podatki se na računalnik prenesejo preko hitre USB 2.0 (Hi-Speed) povezave, z vzdržljivo polnilno baterijo pa lahko fotografske seanse brez težav povlečemo tudi v nadure.
Član E-sistem družine
E-420 je združljiv s praktično celotnim naborom E-sistem dodatne opreme. Različni pripomočki, zasnovani na standardu ŠtiriTretjine, odpirajo vrata osupljivemu razponu fotografskih možnosti, ne da bi pri tem žrtvovali kakovost. Vsi objektivi ŠtiriTretjine, na primer, so izdelani skoraj telecentrično, kar zagotavlja ostrino posnetkov od roba do roba. Poleg tega je s sistemom ŠtirihTretjin mogoče oblikovati precej kompaktnejše fotografske sisteme. To prednost uteleša še posebej E-420, eden najmanjših in najlažjih D-SLR fotoaparatov na svetu, ki ga lahko s seboj vzamete kamorkoli.
Za dodatno podkrepitev tega dejstva predstavljamo tudi novi, tako imenovani ploski (pancake) objektiv. Z izjemno kratko dolžino in nizko težo je ZUIKO DIGITAL 25 mm 1:2.8 (enakovreden 50 mm pri 35-mm fotoaparatih) naravni sopotnik E-420. Celoten sistem s svojo kompaktnostjo spominja na legendarno izboljšanje mobilnosti, ki jo je prinesla znana Olympusova OM serija.
K najmlajšemu članu E-sistem družine, E-420, seveda sodi še eleganten in privlačen tok v starinskem slogu, ki ga je mogoče pritrditi na dno fotoaparata. V celoti je izdelan iz usnja bele, rjave ali črne barve.
Na voljo od druge polovice aprila 2008.
* Marec 2008
** Polno delujoče pasivno samodejno ostrenje je na voljo le pri nekaterih Olympusovih objektivih.